KAMUOYUNA DUYURU

İzmir ilimizde, telsiz frekansı üzerinden hizmet veren merkezi ezan sitemine düzenlenen sızmagirişiminin ardından Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren lisanslı amatör telsizcilere yönelik yapılan olumsuz eleştirilere açıklık getirmek üzere;


Geçtiğimiz günlerde İzmir’in bazı ilçelerinde merkezi ezan sistemine düzenlenen çirkin, kabul edilemez ve şiddetle kınadığımız sızma girişimi yaşanmıştır. Bu sızma girişimi sonrası bazı televizyon ve basın kanallarında bu işlemin lisanslı amatör telsizciler tarafından yapıldığının bilindiğine dair; belirli bir kesime yönelik olarak dayanağı olmayan ve küçük düşürücü ifadeler kullanılmıştır. Lisanslı Amatör telsizciler haberleşme ve elektronik dallarında kendilerini yetiştiren ve 03 Şubat 2

 

010 tarih 27482 Sayılı Yönetmelik gereği,

4. Maddenin A Fıkrasındaki:

“Amatör telsizcilerin afet, beklenmedik olaylar ya da can ve mal emniyeti, milli güvenlik ile ilgili durumlarla bunların tatbikatlarında olağanüstü hal ve acil durum haberleşmesinde görevli kuruluşlara yardımcı olmak üzere ilgili birimlerle veya kendi aralarında yaptıkları telsiz haberleşmesini yapan kişiler olarak,”

4. Maddenin D Fıkrasındaki:

“Amatör telsizcilerin kişisel, maddi veya siyasi çıkar gözetmeksizin, teknik gelişim ya da hobi amacı ile amatör radyo bant planına uygun olarak aralarında yaptıkları, ulusal ve uluslararası boyuttaki telsiz haberleşmesini yapan kişiler olarak,” tanımlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki amatör telsizcilerin çoğu, yurtdışında yapılan etkinliklerde ülkemizi başarı ile temsil etmektedirler.  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından her sene yapılan sınavların toplamında şu ana kadar lisans alan 28500 amatör telsizci bulunmakta ve bu rakam her dönem artmaktadır.

Bir kısım basın, medya ve TV kanallarında çıkan haberlerde kullanılan ifadeler lisans sahibi amatör telsizcilerin zan altında bırakılmasına sebep olmuştur. Üzülerek ve kaygı ile takip ettiğimiz bu asılsız haberler ve açıklamalar, ileriki dönemlerde hobilerini geliştirmek için önümüzdeki sınavlara girecek olan amatör telsiz adaylarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Temel yapısı itibari ile ticari kaygılardan uzak olarak icra edilen bu hobide amatör telsizciler kural ve kanunlara bağlı olarak, medyada konu olan olay ve eylemin tam aksine Kanun ve Yönetmeliklergereği hiçbir dini değerlere saygısızlık yapmaz ve ya siyasi polemiklerin tarafı olmazlar.

Ülkemizde yaşanan bir çok afette lisanslı amatör telsizciler, verilen görevlerde haberleşme ihtiyaçlarını gönüllü olarak yapmışlardır ve daima yapacaklardır.

Amatör Telsiz Camiasına yapılan ve dayanağı olmayan ve kötü sözleri sarf eden yazılı ve görsel basını ve de yazarları kınıyoruz. İvedi olarak en kısa sürede tekzip yayınlamalarını bekliyoruz. Aksi takdirde kanuni haklarımızı korumak için hukuki yollarabaşvurulacaktır.

( YM1KM ) URAD

Uluslararası Amatör Telsiz ve RadyocularDerneği

( İstanbul )

( YM1KTR ) ATRO

Amatör Telsiz Radyo Operatörleri Derneği

( İstanbul )

( YM2KV ) BAKTRAD

Batı Karadeniz Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği

GENEL MERKEZİ ( Bartın)

( YM2KBI ) BİLRAD

Bilişim İletişim ve Radyo Amatörleri Derneği

( İstanbul )

Bu belge Elektronik ortamda imzalanmış olup aşağıda ismi yazılı Dernekler tarafından kamuoyuna sunulmuştur.

( YM2KY ) SAKRAD

Sakarya Telsiz ve Radyo Amatörleri Elektronik Haberleşme Teknolojileri Derneği ( Sakarya )

( YM1KE ) TANGOALFA

Tango Alfa Telsiz Amatörleri Derneği ( İstanbul )

( YM1KAA ) TAMAD

Tüm Telsiz Amatörleri Derneği

( İstanbul )

( YM6VSM ) SAMRAD

Samsun Radyo Amatörleri Have ve Doğa Sporları Derneği ( Samsun )

( YM3KT )RAMAD

Radyo Amatörleri Derneği

( Bursa )

BOLRAD

Bolu Telsiz ve RadyoAmatörleri Derneği

( Bolu )http://www.taramad.com

( YM3KI ) INTRAD

 

İnegöl Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği

( İnegöl )

( YM2KD ) DÜZRAD

Düzce Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği

( Düzce)