29 Ekim 1923’te yeni tanınan Türk parlamentosu, Osmanlı İmparatorluğu’nun resmen sonunu işaret eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etti. Aynı gün, Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı’na önderlik eden ve daha sonra Atatürk (Türklerin babası) unvanını alan Mustafa Kemal, oybirliğiyle Cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Meclisin açılmasıyla birlikte Ankara, Türk milli kurtuluş mücadelesinin merkezi haline geldi. Ulusal Kurtuluş Savaşı, Anadolu’nun yabancı işgalinden kurtarılması, Lozan Antlaşması ile modern Türkiye’nin sınırlarının uluslararası alanda tanınması ve son olarak 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlandı. 29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı. – Her yıl Türkiye genelinde ve dünya çapında Türk mirasına sahip halklar tarafından kutlanan resmi bir Türk bayramıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından Mustafa Kemal Atatürk, Türk toplumunun siyasi, ekonomik ve kültürel yönlerinde geniş kapsamlı bir dizi reform başlattı. Bu reformlar, Türk mirasına sahip halkların gurur duyduğu kalıcı bir miras bıraktı: Yeni kurulan Cumhuriyetin günümüzün modern, demokratik ve laik Türk devletine dönüştürülmesinin adımları atıldı.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında 09 Ekim – 30 Kasım 2023 tarihleri arasında TC100TH ile havadayız. Takım arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ederiz (Alfabetik sırayla)
TA1AL Mustafa ILTER
TA1BJ Tahir SONGELEN
TA1BX Burhan BAKAC
TA1DI Niyazi AKEL
TA1KC Can UGURLULAR
TA1KM Ismail GUMUS
TA1KEH Emre HANIFEOGLU
TA1MKD Kaan DUZALAN