DMR Telsiz Kullanımına Giriş -7

Son olarak şuan İstanbul ilimizde çalışmakta olan ve yöneticisi ve sorumlu operatörü olduğum 439.175 MHz frekansındaki, 286340 ID’li rölemizle ilgili bazı pratik/kullanım bilgileri vermek ve kural hatırlatmaları yapmak istiyorum.

Rölemizde her rölede olduğu gibi, T.C. Kanunları’na aykırı, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımcılığı, bölücü söylemler veya başkalarını rencide edecek, dışlayacak şekilde belli bir gruba yönelik övgü, kutlama, hakaret vb yasaktır.

Şuanda rölemizde TG286 Türkiye ve 2860 Istanbul TG’leri tanımlıdır. Bunlar haricindeki TG’ler dinamik olarak kullanıcılar tarafından açılabilir. Şuanda herhangi bir kısıt yoktur. Ancak, kişisel kullanım amaçlı, sistem üzerinde herhangi bir bölgeyi enterfere eden, yurtdışındaki kuralları ihlal eden kullanıcılardan kullanımlarını sonlandırmalarını rica edebilirim. İlan edilmemiş TG kullanmak pek çok ülkede belge iptaline kadar gidebilen bir suç olarak görülüyor şuanda ve her ne kadar diğer ülkelerin kanunları bizi bağlamasa da saygılı davranmamız icap eder.

Rölede şuan APRS kullanımına beacon süresi 5 dakikadan az olmamak kaydıyla müsaade edilmiştir. Ancak ilerleyen zamanlarda yoğunluk, kullanım durumu ve röle yüküne bakılarak süre ayarlanabilir veya kullanım durdurulabilir.

Sevdim bu işi ama acaba röleye nasıl giriyorum, rölenin sistemi çalışıyor mu diyenler 262997 nolu ID’ye private call yaparak kendilerini tanıtıp beklerlerse bir sürprizle karşılaşabilirler 

Rölede yine bireysel çağrı yapmak serbesttir. Ancak bireysel çağrıların hiçbir şekilde dinlenemez OLMADIĞI ve başkaları duymasa da kanalı meşgul ettiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Rölede genel olarak nizamı sağlama yönündeki eğilimimi arkadaşlarım bilir. Ancak asla göz yumamayacağım 2 durum var. Bilgim veya acil durum haricinde birisini izinsiz dinlediğini veya cihazına deaktivasyon sinyali gönderdiğini, herhangi bir şeyi suistimal ettiğini gördüğüm kişilerin bir daha bu ve yöneticisi olduğum/olacağım, analog/sayısal hiç bir sistemde, sisteme girmemelerini sağlamak için elimden geleni yapacağıma emin olabilirsiniz. Acil bir duruma karşı devreye alınan bir özelliğin suistimal edilerek özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesine göz yummam. Not: 7/24 Ses ve veri kayıtları tutulmaktadır.

Temel olarak amatörlük, etik ve mantık sınırları içerisinde kullanan her amatör arkadaşımız hoşgelmiştir.

Son olarak kişisel ricam, artık yaptığımız çağrıların dünyanın heryerinden dinlenebilme ihtimali ve biraz da usulen doğrusu olduğu için çağrı işaretlerimizi yarı Türkçe yarı İngilizce yerine rakamlar dahil tamamen İngilizce söylemeye gayret edelim.

Alıntı: TA1MD – Mutlu Dülger

Leave a comment