DMR Telsiz Kullanımına Giriş -5
GPS (APRS) Ayarı

Eğer telsizinizde gps varsa ve periyodik gönderimi destekliyorsa (Bazı cihazlarda GPS olmasına rağmen desteklemiyor) BM sistemine bağlı bir röle üzerinden APRS sistemine aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

DİKKAT: Bu sistem röleyi periyodik olarak uzun süreli tx’e geçirdiği için bazı rölelerde kullanımına izin verilmiyor olabilir. Kullanmadan önce röle sorumlu operatöründen bizzat izin alınız. Sizin yapacağınız 1 saniyelik tx’e karşılık röle 6-10 saniye tx yapmakta. 3 dakika arayla beacon yollayan 20 kişi bile rölenin 7/24 tx yapmasına sebep olmakta.

1. Eğer yoksa https://brandmeister.network/ hesabınızı oluşturun.
2. Kaydınız onaylandıktan sonra kullanıcı girişi yapıp sayfanın sağ üst kısmından çağrı işaretinize tıklayın ve açılan sayfadan “selfcare” tuşuna tıklayın.
3. Brand kısmından telsiz modelinizi, TYT vb markalar kullanıyorsanız “Chinese Radio” seçin. APRS Interval 180 sec seçin. Çağrı işareti, mesaj ve ikonunuzu seçtikten sonra save tuşuna tıklamayı unutmayın. Airsecurity ve hotspot security kısımlarını ellemeyin bunlar biri sizin Id’nizi filan kullanmaya kalkarsa engellemek için oluşturulmuş sistemler. Yanlışlıkla açarsanız ağa erişemezsiniz.
4. Contact List’e APRS ismiyle, röle sorumlu öperatöründen öğrenebileceğiniz uygulama ID’sini Private Call olarak kaydedin.
5. GPS System menüsünden bir sekmeye gelip burada Destination ID kısmına bu APRS kaydını seçin.
6. Default Report Interval kısmına göndermeler arasındaki süreyi seçin. 5 dakika(300 sn)’dan az olmasın. hareketsiz bir istasyon ise 30 dakika(1800sn)’dan az olmasın. Mümkün olduğunca uzun tutmanızda fayda var.
7. GPS revert channel kısmından göndermeyi yapacağınız kanalı seçin. Eğer bulunduğunuz kanalda gönderilmesini istiyorsanız “Current CH” seçin.
8. Kanal parametreleri sayfasından veya telsiz menüsünden bu ayarladığınız GPS System nosunu seçtiğinizde GPS’iniz açılacak ve uyduya bağlanmasını müteakip sinyal yollamaya başlayacaktır.

Alıntı: TA1MD – Mutlu Dülger

Leave a comment